The Maine Public Broadcasting Network
Facebook Twitter NPR PBS BBC CBC
Listen Live
Classical 24
Search

MPA High School Basketball Tournament on MPBN.

 

Return to the MPBN Basketball home page
Link to the MPBN Basketball tournament schedule
Watch previous MPBN Basketball games on-demand
Order a DVD of any basketball game aired/streamed by MPBN
Link to the tournament brackets
MPBN's High School Basketball Tournament coverage FAQ
Give MPBN a High 5
Connect with MPBN High School Basketball on facebook Follow us on twitter

Subscribe to MPBN's VOD RSS Feed

 

Class A Boys East


STATE CHAMPIONSHIP
Portland - 54
Hampden Academy - 40

 
FINALS
#1 Hampden Academy - 82
#6 Oxford Hills - 54

 
SEMIFINALS
#1 Hampden Academy - 67
#5 Edward Little - 49

#6 Oxford Hills - 61
#2 Brunswick - 58

 
QUARTERFINALS
#1 Hampden Academy - 85
#8 Lewiston - 47

#5 Edward Little - 68
#4 Messalonskee - 57

#2 Brunswick - 72
#7 Mt. Ararat - 54

#6 Oxford Hills - 44
#3 Bangor - 41

Class A Girls East


STATE CHAMPIONSHIP
McAuley - 67
Oxford Hills - 41

 
FINALS
#3 Oxford Hills - 54
#1 Edward Little - 34

 
SEMIFINALS
#1 Edward Little - 61
#4 Cony - 43

#3 Oxford Hills - 35
#7 Messalonskee - 33

 
QUARTERFINALS
#1 Edward Little - 47
#8 Mt. Blue - 45

#4 Cony - 57
#5 Brunswick - 35

#7 Messalonskee - 46
#2 Lawrence - 42

#3 Oxford Hills - 47
#3 Skowhegan - 43

Class A Boys West


STATE CHAMPIONSHIP
Portland - 54
Hampden Academy - 40

 
FINALS
#1 Portland - 70
#3 Bonny Eagle - 60

 
SEMIFINALS
#1 Portland - 64
#4 Deering - 49

#3 Bonny Eagle - 62
#2 Falmouth - 61

 
QUARTERFINALS
#1 Portland - 81
#8 Noble - 52

#4 Deering - 60
#12 Marshwood - 53

#2 Falmouth - 56
#7 Cheverus - 48

#3 Bonny Eagle - 66
#6 Sanford - 49

Class A Girls West


STATE CHAMPIONSHIP
McAuley - 67
Oxford Hills - 41

 
FINALS
#1 McAuley - 50
#7 Windham - 28

SEMIFINALS
#7 Windham - 41
#6 Cheverus - 36

#1 McAuley - 70
#4 Portland - 38

 
QUARTERFINALS
#1 McAuley - 52
#8 Deering - 30

#4 Portland - 47
#5 Gorham - 42

#7 Windham - 34
#2 Thornton Academy - 32

#6 Cheverus - 61
#3 South Portland - 42

Class B Boys East


STATE CHAMPIONSHIP
Old Town - 64
Poland - 39

 
FINALS
#6 Old Town - 43
#4 Caribou - 41

 
SEMIFINALS
#4 Caribou - 58
#8 Hermon - 39

#6 Old Town - 53
#7 Ellsworth - 50
 
QUARTERFINALS
#8 Hermon - 68
#1 Oceanside - 63

#4 Caribou - 63
#5 Winslow - 61

#10 Ellsworth - 71
#2 Camden Hills - 62

#6 Old Town - 57
#3 Mt. Desert - 44

Class B Girls East


STATE CHAMPIONSHIP
Lake Region - 56
Mt. Desert Island - 47

 
FINALS
#3 Mt. Desert Island - 63
#1 Presque Isle - 51

 
SEMIFINALS
#1 Presque Isle - 53
#5 Foxcroft Academy - 49

#3 Mt. Desert Island - 46
#2 Nokomis - 44
 
QUARTERFINALS
#1 Presque Isle - 67
#9 Gardiner - 42

#5 Foxcroft - 33
#13 Waterville - 25

#2 Nokomis - 42
#10 John Bapst - 22

#3 Mt. Desert Island - 54
#11 Ellsworth - 40

Class B Boys West


STATE CHAMPIONSHIP
Old Town - 64
Poland - 39

 
FINALS
#6 Poland - 63
#1 Greely - 59

 
SEMIFINALS
#1 Greely - 56
#4 Yarmouth - 38

#6 Poland - 45
#2 Morse - 44
 
QUARTERFINALS
#1 Greely - 41
#8 York - 38

#4 Yarmouth - 45
#5 Cape Elizabeth - 43

#2 Morse - 63
#7 Lake Region - 61

#6 Poland - 77
#3 Spruce Mountain - 69

Class B Girls West


STATE CHAMPIONSHIP
Lake Region - 56
Mt. Desert Island - 47

 
FINALS
#1 Lake Region - 59
#3 Wells - 51

 
SEMIFINALS
#1 Lake Region - 43
#4 Greely - 32

#3 Wells - 31
#2 Spruce Mountain - 31
 
QUARTERFINALS
#1 Lake Region - 58
#9 York - 42

#4 Greely - 55
#5 Lincoln Academy - 27

#2 Spruce Mountain - 55
#7 Fryeburg Academy - 51

#3 Wells - 49
#6 Gray-New Gloucester - 30

Class C Boys East


STATE CHAMPIONSHIP
Houlton - 58
Waynflete - 56

 
FINALS
#1 Houlton - 49
#3 Lee Academy - 33

SEMIFINALS
#1 Houlton - 60
#5 Penquis Valley - 44

#3 Lee Academy - 61
#2 Calais - 57

 
QUARTERFINALS
#1 Houlton - 51
#9 Bucksport - 35

#5 Penquis Valley - 66
#4 Washington Academy - 51

#2 Calais - 55
#7 Orono - 52

#3 Lee Academy - 75
#11 George Stevens Academy - 58

Class C Girls East


STATE CHAMPIONSHIP
Calais - 52
Carrabec - 40

 
FINALS
#1 Calais - 49
#2 Orono - 30

SEMIFINALS
#1 Calais - 53
#5 Houlton - 29

#2 Orono - 47
#6 Mattanawcook - 31

 
QUARTERFINALS
#2 Orono - 40
#7 Piscataquis - 29

#6 Mattanawcook - 46
#3 Narraguagus - 40

#1 Calais - 55
#9 Washington Academy - 35

#5 Houlton - 38
#4 Dexter - 36

Class C Boys West


STATE CHAMPIONSHIP
Houlton - 58
Waynflete - 56

 
FINALS
#3 Waynflete - 62
#5 Maranacook - 38

 
SEMIFINALS
#5 Maranacook - 87
#1 Dirigo - 71

#3 Waynflete - 55
#10 Hall-Dale - 35
 
QUARTERFINALS
#1 Dirigo - 66
#8 Wiscasset - 56

#5 Maranacook - 68
#4 Winthrop - 52

#10 Hall-Dale - 67
#2 Boothbay - 54

#3 Waynflete - 77
#3 Spruce Mountain - 69

Class C Girls West


STATE CHAMPIONSHIP
Calais - 52
Carrabec - 40

 
FINALS
#3 Carrabec - 54
#5 Madison - 50

 
SEMIFINALS
#5 Madison - 62
#8 Dirigo - 58

#3 Carrabec - 58
#10 Maranacook - 52
 
QUARTERFINALS
#8 Dirigo - 46
#1 Wiscasset - 56

#5 Madison - 51
#4 St. Dominic Academy - 43

#2 Maranacook - 52
#7 Kents Hill - 39

#3 Carrabec - 49
#6 Waynflete - 37

Class D Boys East


STATE CHAMPIONSHIP
Hodgdon - 51
Valley - 46

 
FINALS
#3 Hodgdon - 49
#5 Southern Aroostook - 37

 
SEMIFINALS
#5 Southern Aroostook - 49
#8 Van Buren - 45

#3 Hodgdon - 45
#2 Easton - 31
 
QUARTERFINALS
#8 Van Buren - 57
#16 Jonesport-Beals - 53

#5 Southern Aroostook - 53
#13 Deer Isle-Stonington - 45

#2 Easton - 41
#10 Bangor Christian - 37

#3 Hodgdon - 57
#11 Fort Fairfield - 42

Class D Girls East


STATE CHAMPIONSHIP
Washburn - 78
Forest Hills - 40

 
FINALS
#4 Washburn - 74
#2 Van Buren - 51

 
SEMIFINALS
#4 Washburn - 78
#1 Schenck - 57

#2 Van Buren - 39
#3 Fort Fairfield - 37
 
QUARTERFINALS
#1 Schenck - 49
#8 Stearns - 44

#4 Washburn - 80
#5 Machias - 42

#2 Van Buren - 70
#7 Limestone - 46

#3 Fort Fairfield - 59
#6 Penobscot Valley - 54

Class D Boys West


STATE CHAMPIONSHIP
Hodgdon - 51
Valley - 46

 
FINALS
#4 Valley - 50
#2 Hyde - 49

 
SEMIFINALS
#4 Valley - 50
#1 Forest Hills - 40

#2 Hyde - 45
#6 North Haven - 31
 
QUARTERFINALS
#1 Forest Hills - 60
#9 Islesboro - 45

#4 Valley - 70
#5 North Yarmouth Academy - 47

#2 Hyde - 69
#7 Seacoast Christian - 35

#6 North Haven - 42
#3 Greenville - 36

Class D Girls West


STATE CHAMPIONSHIP
Washburn - 78
Forest Hills - 40

 
FINALS
#1 Forest Hills - 53
#2 Rangeley - 52

 
SEMIFINALS
#1 Forest Hills - 64
#1 Forest Hills - 40

#2 Rangeley - 59
#4 Pine Tree Academy - 52
 
QUARTERFINALS
#1 Forest Hills - 70
#8 Vinalhaven - 27

#4 Pine Tree Academy - 56
#5 Islesboro - 24

#2 Rangeley - 69
#7 Valley - 24

#3 Searsport - 73
#6 Richmond - 53

 

Support for MPBN Basketball Coverage The First, a better way to bank Machias Savings Bank MEMIC Electricity Maine Hammond Lumber Company OTT Communications OTT Communications Maine Community Foundation Maine's Credit Unions enroll207

Founded by the University of Maine System and Colby, Bates and Bowdoin Colleges.

Copyright © 2014 Maine Public Broadcasting Network. All rights reserved.